Ivana

Co je podle Tebe uspořádaný život? Pojmenovala bys tak svůj život?
“Slovo usporiadať znamená v mojom chápaní uviesť do poriadku, akéhosi uspokojivého stavu či súladu. Vychádzajúc z tejto “definície”si dovolím odpovedať, že spolu s Honzou vedieme svoje životy vedome so zreteľom na čistotu, poriadok  a organizovanosť,  aby to mohlo byť jednoduché a kvalitné. 🙂 Stále však sú a ešte s najväčšou pravdepodobnosťou prídu nové uzrenia a pochopenia, keďže sa všetci neustále učíme a meníme.”

Jaké místo mají ve Tvém živote atributy, které jsi teď uvedla ?
“ČISTOTA: myšlienky (zámeru), činu, a slova, je pre mňa smerom k  svetlu.”

“JEDNODUCHOSŤ: verím v citát od Majstra Leonarda (viď. na konci tohto odstavca) usilujem sa o ňu napriek zložitým kombináciám hlavy a za pomoci komunikácie s múdrym telom.”

“PORIADOK: je základ všetkého. Je pre mňa stavebný kameň vedomého a usporiadaného života.”

“KVALITA: dávam jej prednosť pred kvantitou. Dovolím si zacitovať staré príslovie : “Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci.” Táto kedysi len slepo čítaná múdrosť sa mi stala pravdou potom, čo som bola nespočetne-krát svedkom nedočkavého a nenásytného konania. Považujem za dôležité si zakaždým zodpovedať otázku Ako (v akej kvalite, s akým pocitom a zážitkom)? popri otázkach Kto, čo ? Koľko? a Kedy?”

“ORGANIZOVANOSŤ: vnímam ako možný nástroj (naučená schopnosť), prostredníctvom ktorých vedieme svoj život i napĺňame svoje túžby a potreby.  Ide predovšetkým o zorganizovanosť vlastnú v zmysle byť prítomný vo svojom živote. Vedieť, čo chcem a dokázať sa o seba postarať, a to nie len po stránke materiálnej.”

“UVEDOMELOSŤ: kedysi v rannej dospelosti sa ma v práci opýtal môj nepriamy nadriadený “A to si myslíš alebo to vieš?”Dnes dekádu potom, si dovolím tvrdiť, že som ani len netušila, čo sa vlastne pýta? Rozumela som otázke intelektom, to áno, ale na úrovni prežitku som nebola tak ďaleko. Fascinujúce je, že odvtedy som na zásadnú otázku nezabudla a pracujem s ňou a na jej uchopení dodnes. Na túto tému bude aj niekoľko príspevkov v blogu.”

“Simplicity is the ultimate sophistication.” (Leonardo Da Vinci)

Jak bys popsala svojí zkušenost a možná i spokojenost s aplikací Evernote? Jak ses k ní dostala a proč sis ji svolila?
“Odjakživa som vnímala potrebu mať veci okolo seba usporiadané. S rozvojom IT som cítila, že by to išlo ešte posunúť niekam vyššie, a tak som začala hľadať. Moje hľadanie sa vtedy zastavilo na OneNote od Microsoftu. Prišlo mi to neuveriteľné, že tie všetky pomyselné zásuvky s informáciami môžem mať po ruke v praktickej a zároveň estetickej podobe. Po našom spoločnom rozhovore 🙂 kedy sme porovnávali svoje skúsenosti s používaním rozličných elektronických poznámkových blokov, som začala uvažovať o Evernote.  Chvíľu som používala oboje, ale to bolo zbytočne chaotické. Tak som presedlala na Evernote a OneNote zrušila. Myslím, že rozhodlo užívateľské rozhranie. Odvtedy už asi 5 rokov som veľmi spokojná s jeho službami. Snáď neprejde deň, kedy by som doň nenahliadla, či už aktívne (pridať, meniť, odstraniť info) alebo pasívne (získať info).”

Jaký je Tvůj vztah k úklidu? Proč má samostatnou sekci na webu?
“Asi preto, že je to široká téma a bude potrebovať viac priestoru. 🙂 Poriadok a upratovanie je neoddeliteľná súčasť môjho životného štýlu. Priznávam, má to základy vo výchove. Avšak to, čo ma naozaj motivuje, sú vlastné prežitky a skúsenosti s neporiadkom, zmätkom a chaosom (prevažne u iných ľudí) a občasné krátkodobé vlastné zvoľnenie – to všetko dohromady ma neskonale presviedča o tom, že žiť v neporiadku je vlastná sabotáž. Je predsa vždy lepšie, keď vieme, než keď nevieme – v tomto prípade, kde, čo a ako máme.
Preto je môj vzťah k upratovaniu zásadne pozitívny. Avšak nemám na mysli iba fyzický bordel a špinu. K neporiadku v živote radím aj nedokončené záležitosti, neodkomunikované situácie, pretrvávajúce veci aj vzťahy, ktoré nás iba zahlcujú a neprospievajú nám, ale tiež i napríklad nečistú (manipulatívnu) komunikáciu. To všetko svojou stagnujúcou energiou nás sťahuje smerom dolu. Čím ďalej, tým viac (stále v jemnejších formách) poznávam, že za lenivosť (ignoráciu a nevedomosť) sa draho platí.”

“Somewhere beyond right and wrong, there is a garden. I will meet you there.”(Rumi)

Stejne tak má samostatné místo i komunikace, co jsi klade za cíl?
Zažívam(e) bežne situácie, kedy nešťastnou komunikáciou namiesto spájania sa dochádza k vzdiaľovaniu sa jeden od druhého. A koľkokrát po objasnení katastrofy sme už viacerí zistili, že to všetko vlastne začalo takým malým nevinným nedorozumením. Komunikácii ako takej som sa začala venovať po uvedomení si toho, koľko utrpenia z nej vzíde pri nedbalom spôsobe. Koľko utrpenia môže priniesť už len náš súkromný interný monológ, ktorým si naša mysel potrebuje pretlmočiť, čo sme zažili. Moje pátrania viedli aj smerom k zisteniu, prečo pri komunikovaní s niektorými ľuďmi sa cítim(e) zle. Preto cieľom tejto časti je vniesť akési svetlo do spôsobov, ktoré slepo volíme v snahe si porozumieť.

Na základě čeho vznikl tento projekt a jak bys popsala jeho poslání?
“Nadviažem na odpoveď k prvej otázke a použijem ju pre účel znázornenia cieľa. Pomôcť uviesť do súladu cez inšpiratívne zdieľanie skúseností, a to verejnou (web) a individualnu (konzultačnou) formou.
Ku vzniku:  Spolu s Honzou sme už videli toľko možno trúfalé povedať, že zbytočne “skomplikovaných” chvíľ v živote ľudí (svoje nevynímajúc) pre nezorganizovanosť a neporiadok rôznych podôb a rozmerov, že sme sa rozhodli sa toho aktívne chopiť. Budeme tiež radi, keď bude táto platforma zároveň priestorom pre zdieľanie nových nápadov a zistení ľudí, ktorý vedú život v usporiadanom duchu.”

Co deláš v životě ráda? Z čeho čerpáš energii či inspiraci ?
“Milujem pohyb, najviac tieto jeho formy : tanec, plávanie, beh, turistika. Nie som si úplne istá, či je to iba o fyzickom zážitku, pretože je pravda, že mám obecne radosť keď sa veci v živote hýbu a nestoja zaseknuté na “mŕtvom” bode. Občas, keď to s dynamikou preženiem, zavolajú si ma iné potreby ako je vnímanie detailov a norenie sa v estetike, vtedy beriem ceruzky a kreslím ľudí podľa fotografií (viď. nižšie). Energiu mi tiež nepochybne dobíja príroda a zvieratká, hodnotné divadelné predstavenie, film, kniha či zmysluplný ľudský rozhovor, ktorý podnecuje poznanie a uvedomenie.”

“Beauty awakens the soul to act.” (D.Alighieri)