Jan

Čo si predstavuješ pod názvom usporiadaný život? Dá sa takto nazvať i Tvoj život?

Uspořádaný život pro mne znamená úklid jak navenek, tak i uvnitř. Obě polohy spolu úzce souvisí, s nepořádkem v hlavě se čistota ve fyzickém světě nedosáhne, protože hlava “táhne” pryč od důležitých problémů. Současně platí, že úklidem na fyzické úrovni dojde k posunu v hlavě případně i v duši. Prostě, všechno se vším souvisí…

Čo pre Teba znamenajú tieto (mnou spomenuté) vlastnosti?

  • ČISTOTA : Čistota osobnosti, někdo kdo má jasno v životě, kam směřovat, co dělat
  • JEDNODUCHOSŤ : Jsem fanda minimalismu a pracovní sféře propaguji zjednodušování téměř do extrémů, protože jedině tak se dá najít shoda s jinými národnostmi, odvětvími, myšlenkami, jen když je zjednodušíme na naprosté minimum. Jsem přítelem Occamovy břivy.
  • PORIADOK: Pořádek musí být! 🙂 Jak v hlavě tak na stole.
  • KVALITA: Už jsem se mnohokrát přesvědčil, že pravidlo “Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci” platí. Kvalita ovšem nepřichází jen s penězi a věcmi, ale také jako kvalita mysli.
  • ORGANIZOVANOSŤ: Byl jsem od přírody/narození velice neorganizovaný. Terpve poté, co jsem nalezl svůj životní systém a dokázal se zorganizovat, můj život se začal ubírat dříve netušeným směrem.
  • UVEDOMELOSŤ : Uvědomění a přítomnost, pro mne dvě důležité veličiny. Co se děje tady a teď je to jediné pravé. Minulost už neexistuje a budoucnost teprve tvoříme, ještě tu není.

“Kindness is the language which def can hear and blind can see.” (Mark Twain) 

Predpokladám, že si už niekoľkoročným uživateľom Evernotu. Co Ťa k nemu priviedlo ? Prečo si si vybral túto aplikáciu? Ako si s jej užívaním spokojný?

Někdy kolem roku 2008 jsem hledal nástroj, který by mi pomohl se zorganizaovat a byl k dipozici jak na počítači, tak na mobilu. V té době to byl právě Evernote, který mne koncepcí a možnostmi zaujal. Následně jsem Evernote využil při studiu na vysoké škole, kdy jsem zakoupil Premium verzi a dodnes si platím roční předplatné. A tím vlastně odpovídám i jestli jsem s jejím používáním spokojený. V práci využíváme OneNote, s Ivanou máme i Google Keep na seznam nákupů, ale když jde do tuhého, tak používám jedině Evernote.

Ako máš v živote zastúpený poriadok a s ním suvisiace upratovanie? Prečo je uvedený na webe ako samostatná zložka?

Pořádek a uklízení vidím jako dvě velice odlišné věci. Pořádek je pro mne přístupem k životu, kdežto uklízení je činnost, kterou pořádku dosahuji. Na webu máme tuto sekci hlavně kvůli Ivaně, která se na úklid v mnoha vrstvách specializuje.

Hneď vedľa neho figuruje komunikácia, má to spolu nejaký súvis?

Denodenně pracuji s desítkami různými národností a pokaždé mne překvapí, jak je komunikace zásadní pro jakoukoli naší další činnost. Zkuste si jít koupit rohlík a nekomunikovat u toho 🙂 Předpoklady, nedorozumnění, manipulace a další jsou oblastmi, které mne fascinují, protože pochopením důvodů pro tyto jevy se dostávám mimo jejich dosah a komunikace poté proudí.

Na podnet čoho vznikol tento projekt a čo je jeho hlavným zmyslom?

S Ivankou jsme zjistili, že pravidla, postupy, ideje kterými se řídíme doma by mohly zajímat více lidí. A protože někteří naši spolupracovníci, známí a kamarádi vypadají překvapeně, když jim dokážeme srozumitelně a jednoduše popsat čím se řídíme, věřím v úspěch. Smyslem je tedy ukázat jak může být život pěkně organizovaný a díky tomu jednoduchý.

“Everything is theoretically impossible until its done.” (Robert A. Heinlein)

Čo rád robíš v živote? Čo Ťa baví ? Kde čerpáš sily?

Rád cestuji do nových míst jak v Československu (Ano, jsem Made in CS) tak i v cizině, plavu, chodím po kopcích a horách. Baví mne řešit s Ivankou naše zapeklité diskuse, které nám oběma pomáhají zpřesňonvat pohled na svět okolo. Síly čerpám v tichu okolo sebe, které se náhle objevilo a už mne nikdy neopustilo.

“You’re the universe, you’re not in the universe. (Eckhart Tolle)