Za inak nezmenených podmienok …

Vysoká škola… tak veľa odborných názvov a tak zúfalo málo z nich prežitého. Dodnes si pamätám, ako hrdo som prehlasovala pri skúške z Makroekonómie, že isté javy platia len a len za inak nezmenených podmienok. Bola to akási veľmi dôležitá bodka za odpoveďou, Ceteris Paribus. Akoby na tej bodke stálo celé pochopenie ekonomického javu – a následne zápis do indexu. A človeče ono stojí, a nielen ekonomického javu. Dnes viem o čosi viac, a síce že som ju (CP) nespočetne veľakrát v živote mylne dodržiavala.
Častokrát, keď vsadíme na “istotu” z minulosti a sami seba presvedčíme, že je možná jej úplná kópia v súčasnosti, slepo dodržiavame ceteris paribus. Prečo? Pretože CP sa jednoducho prakticky nevyskytuje. Realita sa neustále mení. Nie je v našich silách zaistiť inak nezmenené podmienky ale je v našich silách povšimnúť si, čo všetko je inak, a tak skúsiť poupraviť platnosť svojich predpokladov.

Včerajší nápad na nákup určitého tovaru či služby, nie je automaticky platný pre jeho dnešné uskutočnenie, prípadne ďalšiu budúcu reprízu. A ani opakovaná porcia jedla, ktoré nám zrovna chutí neprináša väčší pôžitok. Ba čo viac, ona nenosí ani len rovnaký pôžitok.
Matne spomínam na ďalšiu tému prednášky nesúcu názov “Hraničná užitočnosť“, a tiež aj na to, že jej grafické znázornenie ukazuje nebezpečne nadol. 🙂 Vypovedá tak o skutočnosti, že každá ďaľšia dávka (čohokoľvek), znižuje naše potešenie (úžitok). Aj keď sa úporne snažíme o to, dostať z toho čím viac. Nefunguje!!! Poznáte tiež tie situácie v živote, keď do toho čohosi jednostranne vkladáte a vkladáte svoju energiu a ono to postupuje pomalšie a pomalšie? Čo mi to tak pripomína?
Aha, už som na ďaľšej kapitole v pomyselných skriptách. Píše sa v nej o Zákone klesajúcich výnosov, ktorý stanovuje, že s rastúcim množstvom jedneho inputu (vstupu) Ceteris Paribus – už vieme, že pri nezmenenom množstve ostatných inputov, celkový output (výstup) narastá pomalšie. Inými slovami vystihuje bod, v ktorom to, čo získame je menej než to, čo do toho investujeme.
Takže už teraz vieme, že na teoretickej ceteris paribus sa staviať nedá, a ani zvyšujúca sa dávka a jednostranné úsilie donekonečna nevedú k výšinám.

Koľko rozhodnutí by mohlo dopadnúť inak pamätajúc na tento rozmer ekonomickej teórie… Áno presne – rozhodnutí, v každom jednom momente. Ak do nich zabudujeme napríklad aj úvahu o tom, čo všetko iné obetujeme, keď si volíme možnosť A (A ako Alternatívne náklady :-)), potom sa rozhodovací proces okamžite začne niesť v duchu “užitočnejšieho (možno aj hranične) vynakladania našej energie”. Toto uvedomenie nám následne akosi pridáva na váhe zodpovednosti.
Zdá sa to byť ťažké? Nemusí, ak by sme to jemne posunuli o uroveň ďalej a zaoberali sa prevažne vecmi, na ktoré máme tzv. Komparatívnu výhodu. Teda – po slovensky – skúsme väčšinu svojho drahocenného času namieriť na výkon vecí, ktoré vyrobíme ľahšie (s väčšou radosťou) a lepšie (pretože nás to prirodzene baví) ako iní. Čo tak aspoň v pomere Mr. Pareta – 80/20 ?

A ešte, pozor na optimálne množstvo zozbieraných informácií a porovnávanie výlučne porovnateľného. Stáva sa až priveľmi často, že informácie sú na trhu rozložené asymetricky. Odberateľ-príjemca služby nedisponuje ani zďaleka dostatočným množstvom informácií oproti ich poskytovateľovi-dodávateľovi. To vedie k tomu, že ak naše pokusy nezlyhajú na podmienke Ceteris Paribus, posunie ich “na krivke úžitku” nadol nedostatočná informovanosť.

Želám nám všetkým “index” plný úspešne zvládnutých životných skúšok, v ktorých sme obstáli vďaka správnej miere a múdrym voľbám v rozhodujúcich chvíľach!!!

Hrávate Domino?

Do … ! Ja som to takto nechcel (a)! Ozve sa v nás hlas nesúhlasiaci so stavom alebo situáciou, ktorá nepredstavuje ani jednu z plánovaných a vysnívaných variant.
Do … ! Ja to nechápem ! Prečo sa dejú tieto veci a ako je to možné? Pýta sa ďalej naša nespokojnosť.
Domino !? Áno, možno sme aktívnymi hráčmi nevedomého domina. Hráme vysoko komplexnú hru pozostávajúcu zo (zatiaľ) netušiacich príčin a následkov, kde jedno vychýlenie na seba nabaľuje ďalšie a ďalšie a ďalšie …
Až zrazu, keď to už nemôže ísť takto ďalej, sme svedkami zastavenia sa reťazovej reakcie. Ešte že je tam, ten silný uvedomujúci si článok, ktorý stojí na ručnej brzde! A to sme tiež MY!

Boli ste tam už tiež? V tom zásadnom východiskovom bode pre možnú zmenu a znovunastolenie poriadku. Zhromaždisko minulých pádov, kde je stále prítomná podmaňujúca energia, ktorej teraz silou našej vôle odolávame. Akési kontrastné rázcestie medzi žiadúcim a nežiadúcim, funkčným a nefunkčným, pádom a povstaním. Avšak k tomu, aby sme mohli ďalej staviať a stabilne stáť, je potreba (s)poznať, čo sú tie naše kamenné piliere a čo ich pevne drží?

Efekt domina môže nastať snáď v každej životnej oblasti (majetkovej, vzťahovej, pracovnej, zdravotnej …). Dokonca ho môžeme uvidieť rozvíjať sa v niekoľkých spoločne naraz. Záleží na tom, na akú veľkú kaskádu si trúfneme sa pozrieť, a tiež na aké množstvo súvislostí sa nám podarí prísť.

Naša úprimná snaha smerujúca k zisteniu toho,”na čom to celé stojí a na čom to padá“, nás možno povedie k spúšťačom, ktoré mávajú aj niekoľko úrovní. Niekoľko úrovní, kde sme sami k sebe … hm… opravujem sami proti sebe. Nevnímame svoje telo a jeho potreby a často ani signalizujúce pocity. A tak si systematicky podkopávame svoju silu pevne stáť.

Postarajme sa preto o seba po všetkych doteraz objavených stránkach (hmotných aj nehmotných). Všetko, čo nás vyživuje a prospieva nám, predstavuje naše piliere. A cestou (seba)lásky a (seba)úcty neúnavne pátrajme aj po tých neobjavených, ktoré nám prispeli k pádom.

Slovo Domino nie je iba názov pre hru. Etymológia hovorí, že pochádza z latinského “Dominus”, čo v preklade znamená pán, vládca, majster.
A tak teda buďme Dominom svojho života… predtým než padne to posledné.
… potom už nebudeme musieť hrať 🙂

Príprava na Goethe-Zertifikat A2/Es Hat Mir Geklappt!

Hallo! Wie geht’s? Sprechen Sie Deutsch? Odpovedali by ste “Jein (Ja und Nein)”? 🙂 A myslíte tým to, že ste sa nemecky učili kedysi dávno v škole, ale už si takmer nič nepamätáte, a pritom by ste radi? Možno po zhliadnutí tohto videa 40 nemeckých fráz zistíte, že je viac fráz, ktoré vlastne poznáte. A možno Vás také poznanie nakopne bližšie si znalosť nemčiny oprášiť. “Zum Beispiel” tak, ako som poctivo a vcelku zábavne oprašovala ja.

Pre upevnenie základu som si zvolila klasickú učebnicu TANGRAM Aktuell od vydavateľstva Hueber. Učebnica mi poskytla bohatú výbavu pre skúšku Goethe Zertifikat A2. Pre úroveň A2, ktorou sa myslí schopnosť dohovoriť sa v nemeckom jazyku v bežným životných situáciách (v teréne), je potreba prejsť 4 knihy x 4 lekcie, teda dokopy 16 lekcií. K učebniciam existujú ešte pracovné zošity. Práca s nimi mi pomohla si lepšie uvedomiť jednotlivé jazykové zákonitosti.

Tangram bucher

Mnohí sa zhodnú na tom, že takýto “nezáživný” spôsob výuky prostredníctvom nekonečných cvičení môže rýchlo človeka omrzieť a demotivovať. Koniec koncov už (ne)raz tomu tak bolo (v školských laviciach). Preto som si zároveň našla aj alternatívnu cestu. Je ňou skupina ľudí žijúcich v Nemecku, ktorí sa zhostili výuky priamo “na ulici”. Ak hľadáte autenticitu, praktické ukážky a jednoduchosť, odporúčam stále sa zväčšujúcu knižnicu (youtube) videí Easy German.

Easy-German-Logo-300

Zhruba prvých 100 videí z kategórie Super Easy German (pre úplných začiatočníkov) mi krásne obsahovo doplnilo moju “učebnicovú” jazykovú znalosť a tiež nahradilo prítomnosť učiteľov. Videá pokrývajú gramatické javy, slovnú zásobu, spôsoby používania jazyka v živote, dokonca aj ustálené slovné spojenia, das heißt Redewendungen (Idioms). A tomu, že som bola (ako sa niekde hovorí) “fest-spokojná” svedčí fakt, že po skúške s nadšením pokračujem s ďalšími vyše 200 videami v kategórii Easy German. Mimochodom odkiaľ asi pochádza slovíčko “fest”? 😀
Videá sú k dispozícii zadarmo a v prípade väčšieho záujmu je cez členstvo možné sa dostať k praktickým cvičeniam. Najnovšie je k dispozícii aj appka Seedlang.

Výuku môže spestriť aj oficiálna platforma Deutsche Welle (nemecká obdoba britskeho BBC). Do pozornosti dávam napríklad film Nico’s Weg, dostupný v niekoľkých jazykových urovniach.

Ak sa chystáte na jazykovú skúšku, vyžaduje si to ako sa správne nemecko-slovensky povie “echt pristup”. Všetky potrebné informácie ohľadom GZ skúšky vrátane termínov, podmienok a prihlášok sú dostupné online na stránke Goethe Institutu. Taktiež je možné si stiahnuť cvičebné-ukážkové materiály.

Goethe Institut Tschechien
Goethe Institut Slowakei

Záverom ešte jedno povzbudivé empatické video tým, ktorí sa nie a nie odhodlať hovoriť nemecky.

Viel Spaß! Los geht’s!

Play-Pause-Stop

S postupujúcim časom a vývojom technológií som i ja zaviedla nový po/prístup. Stala som sa poslucháčkou a diváčkou svojho života a začala naslúchať a pozorovať svoju myseľ. Zistila som, že tam pokojne mohol byť tajne celú dobu spustený RECord. A ako som na tento objav-kiežby-pokrok prišla? Dočítate sa ďalej v tomto článku…