V Informáciach

Informace jsou všude okolo nás, každou minutu, hodinu, den za dnem. A přibývají. Proč? Svět se přeci zmenšuje, to ještě nevíte? 🙂

Ale co s nimi? Ignorovat nebo reagovat? A jak? Jak si pomoci, abychom se z informací nezbláznili? Všechny tyto a další otázky si pokusíme odpovědět na následujících stránkách věnovaných práci s informacemi.

Pro práci s informacemi potřebujeme nějaký systém (metodiku) a také užitečné pomocníky (aplikace), kteří nám nápor usnadní třídit, zpracovávat, ale také redukovat. Ponesou tak informační zátěž za nás a my tak můžeme kráčet s čistou hlavou. Z vlastní zkušenosti se budeme zabývat metodikou GTD (Getting Things Done = Mít vše hotovo), případně Zero Inbox a jejich variacemi.

Pro začátek si pojďme zjednodušit pohled na svět informací jejich rozdělením na tři hlavní typy:

  • Dynamické informace
  • Statické informace
  • Nepotřebné informace

Za dynamické informace považujeme takové, které v sobě nesou akci nebo úkol. Také často obsahují časový údaj, případně i účastníky nebo řešitele. Například schůzka před kinem v osm hodin. Víme, že chceme do kina a k tomu máme i časový údaj. Nebo připomínka, že potřebuji vyprat prádlo v neděli večer. Takové dynamické údaje ukládáme buď do kalendáře nebo úkolovníku.

Pro Inspiraci jak pracovat s Dynamickymi informacemi se koukněte zde:

Statickými informacemi jsou dle našeho názoru všechny údaje, poznámky, recepty, návody a jiné nápady. Mají v sobě “schovanou” pouze informaci samotnou. Nicméně se mohou stát dynamickou informací, pokud je doplníme o akci či úkol. Takové informace se snažíme ukládat tak, abychom se k nim v případě potřeby mohli snadno a rychle vrátit, použít.

Pro Inspiraci jak pracovat se Statickymi Informacemi nabízíme pár příkladů:

Nepotřebné informace jsou všechny ty, o kterých vime, že je nevyužijeme/nepoužijeme a tudiž je nikam neukládame (rovnou odstraňujeme). Patří sem i informace s prošlou platností (lístky do kina z minulého roku) vzhledem k našim potřebám. Ty průběžně také čistíme a mažeme.

Pro Inspiraci jak se zbavit nepotřebných informací:

Jednotlivé typy se můžou v čase měnit, statická informace se může stát nepotřebnou nebo dynamickou. A také vše naopak 🙂

Další oblastí, kterou je třeba pokrýt je zálohování informací a jejich zabezpečení.

Zálohovat můžete na lokální nebo externí disk, ale i cloudové služby Vám mohou pomoci zrcadlit/zálohovat data, která máte uložená na notebooku nebo mobilu a také umožňují přístup z různých zařízení. Ve většině případů nám k běžnému používání  budou stačit bezplatné verze poskytující pár Giga prostoru.

Zabezpečení nám řeší třeba otázku kam ukládat hesla a jiné citlivé informace. Aplikace  nám pomáhají udržet přehled kolik hesel jsme už na internetu použili, která jsou stále aktuální a která už je možné zrušit. Citlivé informace jako výplatní pásky nebo výpisy ze zdravotní dokumentace ukládáme do zašifrovaných úložišť. Tím zamezíme, aby se k nim dostal někdo nepovolaný.

Závěrem pro Vaší představu, jaké aplikace pro výše uvedené používáme my:

Nicméně  záleží na preferencích každého z Vás jaké si vyberete z téměř nekonečných možností na internetu.